Leake Street Graffiti Tunnel

This post may contain affiliate links. Disclosure here.

Ahoj lidi:)
Pojďme to zkusit trošku jinak. I s anglickou verzí. Dnes to bude o graffiti tunelu, o kterém jsem dlouhou dobu neměla ani tušení. Skoro dva roky. A není se čemu divit, tento tunel je tajným místem londýnských “pouličních” umělců. Já jsem se k němu dostala úplnou náhodou.

Hello people:)
Let’s try it in a different way. First Czech/English post on my blog. Today about graffiti tunnel, which I didn’t have an idea about almost two years since I moved to London. And I am not really surprised about it. This tunnel is a London street artist’s secret place which I was lucky to found accidentally.

Když jsem ukončila vztah s mým bývalým přítelem, začala jsem nesnášet den volna. Najednou jsem neměla co dělat, pouze jsem seděla doma. Pak jsem ale začala každé úterý tahat ven kamarádku, která ráda fotí a ráda poznává nová místa. A protože v Londýně je mnoho nádherných míst o kterých se moc nemluví, rozhodly jsme nějaká vygooglit. Leake Street Graffiti Tunnel mě zaujal na první pohled. Už jako malá jsem tvořila (nebo se o to alespoň pokoušela) “graffiti” do mého školního sešitu. Takže toto místo bylo jasnou volbou. A víte, co je na něm nejlepší? Můžete přijít každý den znovu a znovu a najdete nové a nové kresby.


Since I broke up with my previous boyfriend I started to hate my day off. I had nothing to do, just sitting at home. However, I decided I can’t leave it like this and I asked to go out with my friend who loves photography and visiting new places. And because London is full of beautiful places which people don’t speak about, I asked to google for help. Leake Street Graffiti Tunnel was love for the first sight. When I was a kid I used to draw (or I was trying at least) graffiti in my school notebook. So I made sure I need to see this place. And do you know what is best about it? You can come every day all over again and you will find new pictures all the time.A jak vlastně najít toto úžasné místo? Je pouze pět minut od vlakové stanice Waterloo a velmi jednodušše se dá najít ze zadní strany Londýnského Oka. Je zvláštní, že tisíce turistů projdou kolem každý den, ale o téhle kráse nemají ani tušení. Jaký názor máte na Graffiti vy? Šli byste se podívat?

Budu se na vás těšit u dalšího článku. Mějte se krásně.
Lucie


So how to find this amazing place? It’s only five minutes from Waterloo Train Station and it’s pretty easy to find it behind the London Eye.  The fact that thousands of people are passing by London Eye every single day but they have no idea about this beauty is strange. Are you interested in graffiti? Would you like to see this place?

I am looking forward to seeing you in my new article. Have a good day.
Lucie

Sharing is caring!

1 thought on “Leake Street Graffiti Tunnel”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *