Benefit Cheekleaders Pink Squad

This post may contain affiliate links. Disclosure here.

Ahoj krásky:)

Dneska to bude článek opět věnovaný slečnám a ženám (omlouvám se kluci). Podíváme se totiž na paletku tvářenek, bronzerů a rozjasňovače od značky Benefit. Tyto bronzery a tvářenky se prodávají i jednotlivě a měla jsem na ně zálusk už hodně dlouhou dobu. Proto když jsem zjistila, že Benefit vydal novinku, ve které jsou všechny tyto produkty obsažené, neváhala jsem. Tuto paletu můžete sehnat ve dvou variantách – Pink Squad a Bronze Squad. Dneska to bude o té “pink” variantě.


Hi, Beauties:)

Today’s article is devoted to girls and women (sorry boys). We will have a look to blush and bronzer palette from Benefit. These bronzers and blushes you can buy as single as well and I was thinking to buy them a long time ago. So when I realized, that Benefit introduced this palette full of my wishlist products, I had to buy it. You can purchase it in two different variant – Pink Squad and Bronze Squad. So today I will talk about the pink version.

Paletka je vložená do krabičky, která svým vzhledem odpovídá paletce. Zeleno-růžová kombinace není zrovna můj šálek kávy, nicméně úplně nejhorší to taky není. Název paletky je vtipný a logicky se dalo očekávat, že na obalu krabičky a paletky uvidíme roztleskávačky. Jako nápad celkově asi za mě dobré. Na krabičce je rovnou i napsané, co můžeme vevnitř očekávat – již známé tvářenky a bronzery + nový rozjasňovač, který Benefit ukázal vůbec poprvé.


Palette is hidden in the box, which is the same as palette’s design. I am not a big fan of pink-green color combination, but it doesn’t look that bad. Palette is called Cheekleaders, which sounds funny and we can expect that we will see some cheerleaders in her design. I think it’s a nice and cute idea. What I really like about box is, that you can see what you are going to find inside – iconic blushes and bronzers + new highlighter, which Benefit showed for the first time.

Co určitě oceňuji je velké zrcadlo, za kterým se skrývá i návod, jak paletku používat. Je skvělé, že Benefit myslí i na začátečníky.


What I am really happy for, is a big mirror. Behind the mirror is a small pocket where you can find a small tutorial, how to use the palette. It’s really nice that Benefit thinks about beginners.

Teď už ale k jednotlivým produktům. V paletce se nacházejí dvě tvářenky – Galifornia a Dandelion, dva bronzery – Hoola a Dallas (jsem si jistá, že o všech čtyřech produktech jste už slyšely) a nový rozjasňovač vytvořený speciálně pro tuto paletku – Tickle. Obsahem paletky je taky malý štěteček, takže je vhodná i na cesty.


That was enough for packaging, let’s talk a bit about products. Palette has two blushes – Galifornia and Dandelion, two bronzers – Hoola and Dallas (I am really sure you have some ideas about all of them because they are really famous) and new highlighter which was made especially for this palette – Tickle. I am really happy that they added a small brush, which makes a palette to be good enough for traveling.

Všechny produkty jsou opravdu skvělé tak, jak se o nich říká. Už z obrázků můžete vycítit, že Galifornia je trochu více teplejší a pigmentovanější než Dandelion (která je opravdu skvělá a nenápadná – určitě musíte použít víc vrstev, což ale určitě nevadí, protože méně je někdy více). Dallas je studený bronzer, kdežto Hoola je o něco teplejší. Největší radost mi ale udělal rozjasňovač, který na fotce vypadá opravdu fialově, ale věřte mi – je zlatý, pouze s fialovými odlesky a musím říct, že jsem v životě neviděla tak skvělý rozjasňovač. Je to úplně něco jiného, než na co jsem zvyklá a myslím, že ho zkusím použít i místo očních stínů, opravdu unikátní barva.

Produkty mají skvělou výdrž a jsem s nimi opravdu spokojená. Přikládám i fotku swatchů, kde produkty vypadají, že nejsou moc pigmentované – ale věřte mi, u produktů na tváře je to někdy opravdu lepší. Pracovat a vrstvit pomaličku.


All products are really amazing and it’s true what all people are saying about them. From the pictures you can see that Galifornia is a little bit on the warm side, Dandelion on the cool one (especially this blush is so nice and inconspicuous – you have to add more layers while using it, but I really don’t mind because little is sometimes better). Dallas is a cool bronzer, on the other hand, Hoola is little bit warmer. What made me happiest is the highlighter, which looks really purple on the picture but trust me – it’s gold but it has some purple shimmer and I have to say, I have never seen in my live something like that. It’s so strange and new and I am really not use to it but in good way. I am thinking to use it as an eyeshadow, really unique color.

Products stay all day long and I am really happy about this purchase. I made some swatches aswell so you can have a look. Maybe it looks like they are not really pigmentated, but I think it’s better if we are talking about face products.

Tato paletka je můj první kousek od značky Benefit a rozhodně toho nelituji. A co vy? Plánujete její koupi? Budu se těšit u dalšího článku.

Lucie


This palette is my first piece from Benefit cosmetics and I can really recommend it. What about you? Do you plan to purchase this palette? I am looking forward to seeing you next time.

Lucie

Sharing is caring!

5 thoughts on “Benefit Cheekleaders Pink Squad”

  1. You can definitely see your expertise in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always follow your heart.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *