Jewel Box

This post may contain affiliate links. Disclosure here.

Ahoj krásky:)

V dnešním článku se mrkneme na to, jak si organizuji své šperky a bižuterii. Pokud si pamatujete můj nedávný článek na téma “jak skladuji kosmetiku” mohli jste už zahlídnout mou šperkovnici, ve které skrývám všechny ty poklady. Teď se ale podíváme i dovnitř.


Hi, Beauties:)

In today’s article, we are going to have a look at my jewel box. Actually, you could already see it in one of my previous posts “My Makeup Storage“. Yes, I am going to talk about the big white jewel box which is placed on my cosmetics table. So let’s have a look inside.

Začnu asi barvou. Chtěla jsem bílou, aby mi ladila s kosmetickým stolkem. A s nějakou mou budoucí ložnicí, jelikož mám celkově ráda bílý nábytek. Vnitřek je růžový, což mě těší. Krásně to ladí a vypadá to opravdu žensky. Šperkovnice je rozdělená na dvě části. Vrchní a spodní. Ve víku je velké zrcadlo a pod ním kapsička, do které ukládám jenom své piercingy, které už nenosím, ale chci si je nechat. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit.


Let’s start with color. I wanted to have a white one, to math with my cosmetics storage. And my future bedroom, because I really adore white furniture. The box is pink from the inside, which makes me happy as well. It’s matching with white color and it looks really feminine. Jewel Box is divided into two parts. Inside is a big mirror and under it, you can see a small pocket which I use for my piercings which I don’t wear anymore but I still want to keep them. Just in case.

Vrchní část je rozdělená do menších šesti částí, do kterých ukládám své řetízky, náramky nebo malé náušnice, které denně nosím v druhé propíchnuté dírce. Jak můžete vidět, mám vše přehledně rozdělené podle barev, stříbrná a zlatá zvlášť. Jedno z vík obsahuje malou cestovní šperkovničku a když jsem ji našla, málem mě to odrovnalo. Netušila jsem to a bylo to opravdu milé překvapení.


The top part is divided into six smaller boxes, where I put my necklaces, bracelets or small earrings which I wear almost every day as my second earring. As you can see I devived everything by color, gold or silver separated. One of the boxes contains a small travel jewel box. I was really surprised when I found it because I haven’t had an idea.

Ve spodní části jsou další tři šuplíky a jeden box. Do těchto šuplíků dávám náušnice, které mám většinou rozdělené na stříbrné, kruhy a zlaté nebo zlato růžové. V poslední přihrádce je pak prostor na prstýnky.


In lower part are three drawers and one box. In these drawers, I storage my earrings, which I divide by color – silver or gold/ rose gold. And I am trying to keep ring-earrings separated. The last box is made for rings.

No a to je vše. Na poslední fotce můžete vidět, jak vypadá šperkovnice v celé své kráse. Jsem s ní strašně moc spokojená a myslím, že na kluka výběr opravdu skvělý (byl to dárek od přítele k Vánocům, já mu akorát poradila barvu, ve které bych šperkovnici chtěla). Kupoval ji někde na eBay a co jsem tak zahlédla, stála kolem 40 liber. Je celkem možné, že ji tam ještě najděte. A jak skladujete šperky vy? Budu se těšit zase příště.

Lucie


So that’s it. On the last picture, you can see how it looks full and complete. I am really happy from this box and I think it was an amazing choice, especially from a man (it was a Christmas gift from my boyfriend, I just told him a color which I like). He bought it on eBay and it was something around 40 pounds. It’s possible you will still find it there. If you want to let me know in comments below how you store your jewelry. Can’t wait to see you next time.

Lucie

Sharing is caring!

4 thoughts on “Jewel Box”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *