Where to take pictures in London

This post may contain affiliate links. Disclosure here.

Ahoj:)

Žijete v Londýně nebose chystáte na dovolenou a rádi byste si tady pořídili krásné, ale netradiční fotky? Z míst, o kterých jen tak někdo neví. Londýn totiž není jenom o Big Benu nebo London Eye. Nachází se tady spousta míst, o kterých nemají někteří lidé ani tušení. A dnes se podíváme na pár z nich.


Hi:)

Do you live in London or are you planning a vacation? Would you like to take beautiful pictures but from unusual places? Places which some many people don’t have an idea about? London is not just Big Ben and London Eye. You can find so many places where you can take very nice pictures. In today’s article, we will have a look at some of them.

Začneme asi tím nejznámějším místem, které si dnes ukážeme. Jedná se o nástupiště devět a třičtvrtě, které můžete znát z filmů Harryho Pottera. Toto nástupiště se nachází na stanici King’s Cross. Doporučuji na něj zajít spíše k večeru, když už tam není tolik lidí.


I am going to start with the most famous place which I will talk about. Platform nine and three-quarters from Harry Potter movies. This platform is on King’s Cross station. I really recommend come in the evening time, when there are not so many people.

Když už tam budete, nezapomeňte se podívat na King’s Cross Light Tunnel, kde si taky můžete pořídit krásnou fotku. Jedná se o 90 metrů dlouhý světelný tunel, který spojuje dvě stanice metra St Pancras International a King’s Cross.


When you will be there, don’t miss a chance to go to King’s Cross Light Tunnel, where you can take a beautiful picture. It’s 90 meters long light tunnel which links St Pancras International and King’s Cross Underground stations.

Dalším velmi krásným místem je Neal’s Yard v Covent Garden. Toto místo je známé především svou krásnou výzdobou, která je samozřejmě nejkrásnější ve slunném počasí. Pokud chcete krásnou a nepřeplněnou fotku lidí, doporučuji přijít kolem východu slunce. Ráno tam moc lidí nepotkáte.


Another beautiful place is Neal’s Yard in Covent Garden. This area is famous for her beautiful decoration which is most beautiful in nice sunny weather. If you want a beautiful picture without so many people, try to come in the morning after sunshine. This time is a big chance that you will be there alone.

Další místo, které je zajímavé především svými barevnými domy je Notting Hill. V této oblasti najdete spoustu trhů, obchodů s ne příliš tradičním oblečením a již zminěné barevné domy, které dělají toto místo opravdu kouzelným. Musíte projít několik ulic a stejně máte pocit, že jste pořád neviděli všechno. Rozhodně na to doporučuji celý jeden den, nebo minimálně odpoledne.


Another place, which is famous for colorful houses is Notting Hill. In this area, you can find so many markets, shops with strange clothes and beautiful houses, which makes this place to be very special. I really recommend to take one day off (or afternoon at least) to see all of it. And you will still have a feeling like you didn’t see everything.

Poslední místo, o kterém se zmíním pouze v rychlosti (psala jsem o něm samostatný článek) je Leake Street Graffiti Tunnel, který se nachází v blízkosti London Eye. Pokud vás baví pouliční umění, rozhodně tam zajděte. Pořídíte tam velmi krásné fotky.


The last place, which I want to mention today is Leake Street Graffiti Tunnel. I wrote the whole article about this place, so I am to be brief. This Tunnel is very close to the London Eye and if you love street art you will fall in love with it. I promise.

Doufám, že jsem vás inspirovala kam zajít, a že se na některé z těchto míst podíváte. Určitě mi napište do komentářů, jestli byste rádi četli druhou část, ve které bych ukázala další místa. Budu se na vás těšit u dalšího článku.

Lucie


Hopefully, I gave you some inspiration where to go and hopefully, you will see some of this beautiful place. Let me know in comments below if you would like to see the second part of this article. Looking forward to seeing you next time.

Lucie

Sharing is caring!

1 thought on “Where to take pictures in London”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *